Calendar Competiţional 2018 – Dinghy

21-22 Aprilie – “Cupa 1 Mai” – Maraton cu vele                                                                         

Locul de desfăşurare:          Lacul Herăstrău, Bucureşti
Organizator:                          As. C.S. Electrica-Balkan & Sportul Studenţesc Bucureşti
Clase de concurs:                  Dinghy – Toate clasele


12-13 Mai – “Trofeul Bricul Mircea”Memorial Amiral Ilie Ştefan                                       

Locul de desfăşurare:          Lacul Siutghiol, Constanţa
Organizator:                          C.S. Ştiinţa Constanţa în colaborare cu Liga Navală Română şi AJY Constanţa
Clase de concurs:                  Optimist, Cadet, Laser 4.7, RS Terra


18-21 Mai – “Cupa de primăvară”                                                                                                  

Locul de desfăşurare:          Lacul Herăstrău
Organizator:                          CSN Locomotiva Bucureşti & Yacht Club Bucureşti sub egida Federaţiei Române de Yachting
Clase de concurs:                  Dinghy – Toate clasele


25-28 Mai – “Trofeul Tomis”                                                                                                          

Locul de desfăşurare:          Marea Neagră, Portul Tomis
Organizator:                          Yacht Club Regal Român
Clasele de concurs:               Optimist, Zoom8, Laser 4.7, Laser RDL, Laser STD, 470


31 Mai-03 Iunie – Festivalul Naţional al Sporturilor Nautice şi pe Plajă                              

Locul de desfăşurare:          Lacul Techirghiol / Baza nautică CNR
Organizator:                          As. Clubul Nautic Român
Clase de concurs:                  Optimist, Laser 4.7, Laser RDL, Laser STD, Cadet, 470, Windsurfing, Kiteboarding


01-03 Iunie – “Cupa Sportul Studenţesc”                                                                                     

Locul de desfăşurare:          Lacul Herăstrău, Bucureşti
Organizator:                          Clubul Sportul Studenţesc Bucureşti, As. Yacht Club Bucureşti & CSN Locomotiva Bucureşti
Clase de concurs:                  Optimist, Laser 4.7, Laser RAL, Laser STD, 420, 470, FD


01-03 Iunie – “Cupa 1 Iunie”                                                                                                          

Locul de desfăşurare:          Lacul Siutghiol, Constanţa
Organizator:                          As. C.S. Wind Hunters sub egida AJY Constanţa
Clase de concurs:                  Optimist, Cadet, Laser 4.7, RS Terra


09-10 Iunie – “Cupa RS Terra 2018”                                                                                             

Locul de desfăşurare:          Lacul Siutghiol, Constanţa
Organizator:                          As. C.S. Wind Hunters, C.S. Ştiinţa Constanţa, AJY Constanţa sub egida Federaţiei Române de Yachting
Clase de concurs:                  Optimist, Cadet, Laser 4.7, RS Terra


09-10 Iunie – “Campionat Naţional clasa RS Terra”                                                                  

Locul de desfăşurare:          Lacul Siuthiol, Constanţa
Organizator:                          Wind Hunters, C.S. Ştiinţa Constanţa, AJY Constanţa sub egida Federaţiei Române de Yachting
Clase de concurs:                  RS Terra


16-17 Iunie – “Cupa Ştiinţa” – Memorial Ioan Popişteanu                                                       

Locul de desfăşurare:          Lacul Siuthiol, Constanţa
Organizator:                          C.S. Ştiinţa Constanţa în colaborare cu AJY Constanţa sub egida Federaţiei Române de Yachting
Clase de concurs:                  Optimist, Cadet, Laser 4.7, RS Terra, OK


16-17 Iunie – “Campionat Naţional clasele Cadet şi OK                                                            

Locul de desfăşurare:          Lacul Siuthiol, Constanţa
Organizator:                          C.S. Ştiinţa Constanţa în colaborare cu AJY Constanţa sub egida Federaţiei Române de Yachting
Clase de concurs:                  Cadet, OK


30 Iunie-01 Iulie – “Regata Universităţilor”                                                                               

Locul de desfăşurare:          Lacul SiutGhiol, Constanţa
Organizatori:                         Clubul Sportiv Universitar Neptun Constanţa (drept public) & Clubul Sportiv Universitar Neptun Constanţa (drept privat) sub egida Universităţii Maritime Constanţa
Clase de concurs:                  Ypton 22


07-08 Iulie – “Cupa Ligii Navale Române” – Memorial Contraamiral Cornelius Cristescu 

Locul de desfăşurare:          Lacul Siutghiol, Constanţa
Organizator:                          C.S. Ştiinţa Constanţa în colaborare cu AJY Constanţa
Clase de concurs:                  Optimist, Cadet, OK, RS Terra


14-15 Iulie – Regata “Cupa Electrica” – Memorial Iacob Frenţescu                                        

Locul de desfăşurare:          Lacul Siutghiol, Constanţa
Organizator:                          As. C.S. Electrica Constanţa
Clase de concurs:                  Optimist, Laser 4.7, Laser Radial, FINN


11-12 August – “Cupa Zilei Marinei Romane”                                                                             

Locul de desfăşurare:          Lacul Siutghiol, Constanţa
Organizator:                          C.S. Ştiinţa Constanţa sub egida AJY Constanţa
Clase de concurs:                  Optimist, Cadet, Laser 4.7, RS Terra


19-27 August – “Campionat Naţional Dinghy”                                                                            

Locul de desfăşurare:          Marea Neagră, Eforie Nord
Organizator:                          Federaţia Română de Yachting
Clase de concurs:                  Optimist, Laser 4.7, Laser RDL, 420


06-09 Septembrie – Regata Internaţională “Cupa Dobrogei”                                                 

Locul de desfăşurare:          Lacul Techirghiol, Baza nautică CNR
Organizator:                          As. Clubul Nautic Român în parteneriat cu Morski Klub Balchik
Clase de concurs:                  Optimist, Cadet, Laser 4.7, Laser RDL, Laser STD, 470, Windsurf


29-30 Septembrie – “Cupa Electrica”                                                                                            

Locul de desfăşurare:          Lacul Herăstrău, Bucureşti
Organizator:                          As. C.S. Electrica-Balkan & Sportul Studenţesc Bucureşti
Clase de concurs:                  Dinghy – Toate clasele


12-15 Octombrie – “Cupa de Toamnă”                                                                                         

Locul de desfăşurare:          Lacul Herăstrău
Organizator:                          Yacht Club Bucureşti & CSN Locomotiva Bucureşti sub egida Federaţiei Române de Yachting
Clase de concurs:                  Dinghy – Toate clasele


Notă:  
1. Menţionăm că responsabilitatea pentru acurateţea detaliilor (date şi loc de desfăşurare, denumire competiţie, clase de concurs, etc) competiţiilor înscrise în prezentul calendar competiţional de către structurile sportive afiliate la Federaţia Română de Yachting, aparţine în totalitate structurilor sportive organizatoare.
2. Menţionăm că detaliile (date şi loc de desfăşurare, denumire competiţie, clase de concurs, etc) competiţiilor organizate de către Federaţia Română de Yachting pot suferi modificări în urma încheierii şi semnării între Federaţia Română de Yachting şi Ministerul Tineretului şi Sportului, a contractului de finanţare 2018.
3. Prezenta versiune a calendarului competiţional 2018 – Dinghy, a fost aprobată de către consiliul federal al Federaţiei Române de Yachting prin decizia nr 113 din 14.10.2017.

 

Lasă un răspuns